Ուսումնահայրենագիտական-կրթական փոխանակումներով ճամփորդություն դեպի Ջանֆիդա

Մայիսյան 17-րդ հավաք

Ճամփորդության օր՝ մայիսի 12
Վայր՝ Արմավիրի մարզ, գյուղ Ջանֆիդա/
Մեկնում՝ Մայր դպրոցի բակից, ժամը՝ 10:00
Վերադարձ՝ նույն օրը, ժամը՝ մինչև 16:00
Պատասխանատուներ՝ Վարդան Կարապետյան, Աշոտ Տիգրանյան
Երաժիշտ՝ Աննա Երիցյան
Մասնակիցներ՝ 10-րդ դասարանի «Պատմության ընտրությամբ դասընթաց»-ի սովորողներ, «Ակներ» ազգային երգ ու պարի համույթի սաներ
Կապավոր՝ Հակոբ Սրեյան /Ջանֆիդա գյուղի դպրոցի տնօրեն/

Երթուղին՝ Երևան-Արմավիր-Նորապատ-Ալաշկերտ-Հայկավան-գ․ Արմավիր-Ջանֆիդա․․․վերադարձը՝ հետադարձ երթուղով

Նպատակը՝
-մայիսյան հավաքի մեկ օրն անցկացնել ճամփորդելով Հայաստանի՝ հետաքրքիր պատմություն, տարբեր բարբառներ, պահպանված ավանդույթ-սովորույթներ ունեցող, Արևմտյան Հայաստանից գաղթած հայության հիմնած գյուղերից մեկում
-Ալաշկերտի, Բայազետի, Վանի, Սասունի, Մշո անուշ բարբառների հետքերով․ «Բարբառներ» ակումբը՝ Ջանֆիդա գյուղում
-Կրթական կապերի ստեղծում Ջանֆիդա գյուղի Էդ․ Դաշտոյանի անվան միջն․ դպրոցի և «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի միջև

Հիմնական ուղղություններ՝
-Ալաշկերտի, Բայազետի, Վանի, Սասունի, Մշո անուշ բարբառների հետքերով․ «Բարբառներ» ակումբը՝ Ջանֆիդա գյուղում․․․բարբառային զրույց-շփումներ գյուղի բնակիչների հետ
-կրթական կապերի ստեղծում Ջանֆիդա գյուղի Էդ․ Դաշտոյանի անվան միջն․ դպրոցի և «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի միջև
-փոխադարձ պարուսուցում-երգուսուցում՝ Էրգրի երգերն ու պարերը
-քայլք-ուսումնասիրություններ գյուղում․գյուղի կենցաղ, առօրյա, սովորույթներ, պահպանված ավանդույթներ, խոհանոց
-գյուղի հնավայրեր՝ Արմավիրի հնավայր-Արգիշտիխինիլի, Թափի սար, խաչքարեր, տեսարժան վայրեր, ավազի լճեր
-Մայր Արաքսը՝ Ջանֆիդա գյուղից

Անհրաժեշտ պարագաներ՝
-սնունդ՝ մասնակիցն իր ուսապարկում ունենում է բրդուճներ և ջուր մեկ օրվա համար
-արևային գլխարկ
-գալիս է հարմար հագնված
-նկարահանող թվային միջոցներ
-2000-ական դրամ /տրանսպորտի համար/

Մեքենա-վարորդ՝
MERSEDES-SPRINTER, 34 TP 508, վարորդ՝ Արթուր Մելքոնյան, հեռ․՝ 094 41 68 48
Վարորդին վճարվող գումար՝ 30 000 դրամ

Արդյունքներ-ամփոփում՝
Ճամփորդության ընթացքն ամփոփվում է ճամփորդության մասին պատումներով, ֆոտոշարերով, տեսանյութերով, որտեղ արտացոլված կլինեն հավաքագրված տեղեկությունները, դրանք հրապարակել բլոգներում, ենթակայքերում.

Մասնակիցներ՝

10-րդ դասարանի պատմության ընտրությամբ խումբ՝
1․ Ջանիկյան Արթենի
2․ Քամալյան Միլենա
3․ Հովհաննիսյան նունե
4․ Միքայելյան Կարինե
5․ Բադալյան Մարիամ
6․ Հովսեփյան Անահիտ
7․ Գրիգորյան Անի
8․ Բալայան Զավեն
9․ Հարությունյան Հարություն

«Ակներ» համույթ՝
10․ Մերի Խաչիկյան՝ 11-րդ դաս․
11․ Լիլիթ Աբրահամյան՝ 11-րդ դաս․
12․ Հաջի Հարություն-Մարտիրոսյան՝ 11-րդ դաս․
13. Հովսեփյան Նարեկ՝ 11-րդ դաս․
14․ Լևոն Երիցյան՝ 8-րդ դաս․, թիվ 84 դպրոց, Աննա Երիցյանի եղբայր

Սովորողների լուսաբանումները՝
Արթենի Ջանիկյան
Միլենա Քամալյան
Անահիտ Հովսեփյան
Անի Գրիգորյան

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: